KUST PÄRINEVAD TÄTOVEERINGUD EHK TATTOOD?

Sõna “tattoo” on pärit Polüneesia sõnast tatau, mis tähendab kirjutama. Esimesed märkmed tätoveeringutest on leitud Joseph Baksi päevikutest, kes oli loodusteadlane kapten James Cook-i laeval HMS Endeavour. Cooki ja Baksi sõnul olid Polüneesia pärismaalaste tätoveeringud väga isikupärased ning peegeldasid nende isiksusi. James Cook ise nimetas neid maalinguid tattaw-ks. Tol korral pääsesid nad õnneks eluga - Nimelt Polüneesia pärismaalased oli kannibalid, kellele James Cook proovis tutvustada kartulite ja loomade kasvatamist.

Paljud kultuurid on praktiseerinud tätoveeringutega. Tätoveeringud dekoreerisid Jaapani põlisrahva Ainu nägusid. Ka Taiwani elanikud, Põhja-Aafrika berberid ning nigeeria hõimud Hausa, Yoruba ning Fulani praktiseerisid tätoveeringutega. Kõige märkimisväärsemad on Uus Meramaa Maorid. Maorid kutsusid oma kehamaalinguid “Ta mokoks”. Erinevalt tavalistest tätoveeringutest tehti ta mokod naha koorimise teel peitli abil.

Tätoveeringuid on tehtud läbi ajaloo igal pool maailmas. Suurbritannias on tätoveerinud olnud väga populaarsed. Arvatakse, et nimi “Suurbritannia” on seotud tätoveeringutega. Sõna “Britons” viitab tõlkes “disainitud inimesele” või “värvitud inimesele”.

Tätoveeringu tegemiseks võib olla mitmeid põhjusi. See võib olla austuseavaldus teise inimese vastu või hoopiski siirderiitus. Siirderiitused on sündmused, mis märgivad inimese jõudmist ühest eluetapist teise. Tätoveeringud võivad olla ka ususümbolid, talismanid või staatuse näitajad. Tätoveeringud võivad ka näidata selle kandja enesekindlust. Teisalt võivad tätoveeringud olla lihtsad või lihtsa sõnumiga laused. Läbi ajaloo on olnud ka vähemsoovitud tätoveeringuid - neid tehti süüdimõistetutele ja orjadele.

Tätoveeringutesse suhtuti negatiivselt pikka aega, sest vanal ajal seostusid need süüdimõistetute, halbade kommetega meremeeste või muu ühiskonna “prügiga”. Tänapäeval suhtutakse tätoveeringutesse vastupidiselt. Mõnede jaoks on tätoveeringud üks nende elu osa. Väga tuntud näitlejatel on tätoveeringud. Mitte ainult noored ei dekoreeri ennast - James Bondi filmist tuttav “M” Judi Dench isegi omab tätoveeringut.

KUIDAS TÄTOVEERINGUT HOOLDADA?

Tätoveeringuid on erineva suuruse ning värviga. Tänapäeval tehakse tätoveeringuid tindi ning nõela abil igasse keha piirkonda. Tint sisestatakse marrasnaha sisse nõelda abil. Selleks, et pärast tätoveeringu tegemist saaks nahk taastuda, paraneda ning olla niisutatud, on olemas spetsiaalsed tätoveeringu kreemid või palsamid. Juba tehtud tätoveeringud vajavad samuti hooldust, et nad püsiksid võimalikult värsketena.

Captain Fawcett tätoveeringu salv sobib nii uute kui vanade tätoveeringute hooldamiseks. Salv on lõhnavaba ning sisaldab riisikliide õli, magusa mandli õli, kookosõli ning sheavõid. Lisaks sisaldab salv kuning-leekpuu ning maduväädi (snake vine) ekstrakti. Viimaseid ekstrakte on traditsiooniliselt kasutanud aborigeenid, sest nendel ekstraktidel on kõrge antioksüdantide tase, omavad tugevat antibakteriaalset ning ka põletikuvastast toimet. Toimeained soodustavad naha paranemist ning käituvad kaitsekihina päikese ja muude tegurite ees.

 

www.kuninghabe.ee