Mis on pumatid ning milleks neid kasutatakse?

Pumat on õli-, vaha- või veepõhine salv, mida kasutatakse juuste kujundamiseks. Pumat annab juustele läikiva, libeda või naturaalse välimuse. Pumatite eelis teiste juustekujundustoodete ees on pikem hoidvus ning püsivus. Esialgsed pumatid sisaldasid peamiselt karurasva või searasva, mida hiljem maha pesta oli üsna raske. Tänapäeval kasutatakse pumatite valmistamisel laialdaselt lanoliini, mesilasvaha või vaseliini või muid koostisaineid.

Ingliskeelne nimetus “pomade” tuleneb prantsuskeelsest sõnast "pommade", mis viitab salvile. Pumati algne nimetus tuleneb ladinakeelsest sõnast puuvili või õun. Seda just seetõttu, et tolleaegsed salvide retseptid sisaldasid purustatud õunu.

Pumatid olid eriti populaarsed kolmekümnendatel. 2010. aastast hakkas pumatite populaarsus jälle tõusma. Tänapäeval on pumatid meestel kasutuses igapäevaselt. Võrreldes varasemaga on lisandunud uuema tüübi pumatid ning ka vee baasil pumatid, mida on oluliselt lihtsam välja pesta.

Erinevalt juuksespreidest ei kuiva pumatid juustes ära. Pumat annab juustele painduvuse ning kestab oluliselt kauem kui muud stiliseerimisvahendid. Pumateid kasutatakse tihti lisaks juustele ka vuntsides ning habemes, andes neile tumedama, korralikuma ning läikivama välimuse.

Mis vahe on juuksepumatitel ning kuidas valida endale sobivaim?

Juuksepumat tuleks valida vastavalt juuste omadustele ning soengutüübile. Müügil on erinevaid pumateid ning ennekõike tuleks aru saada, mis vahe nendel on. Kõige levinumad pumatid on valmistatud õli baasil või vee baasil. Lisaks on olemas läiget ning märga viimistlust andvad pumatid, naturaalset välimust andvad Paste pumatid ning sassis välimust andvad Clay savipumatid.

Paste pumatid: Tegemist on uuema tüübi pumatitega, mis annavad juustele naturaalse välimuse. Parim kasutada soenguga, kus külgmised karvad on lühemad ning pealmised pikemad. Paste pumatid sobivad kõikidele juuksepikkustele ning kõikidele juuksetüüpidele. Dapper Dan Matt Paste pumat annab juustele mati ning naturaalse välimuse. Tegemist on ühe populaarseima pumatiga maailmas.

 

Savipumatid ehk Clay Pomades: Savipumatid on samuti uuema tüübi pumatid. Savipumatid on mõeldud nendele, kes soovivad tugeva hoidvusega sassis, samas naturaalset välimust. Kõik savipumatid sisaldavad mingis koguses savi. Savi jätab kuiva ning särava väljanägemise. Sobivad kõikidele juuksepikkustele ning kõikidele juuksetüüpidele. Dapper Dan Matt Clay savipumat annab tugeva hoidvuse ning matt välimuse. Dapper Dan savipumat on pehme, mistõttu on teda lihtne juustesse kanda ning hiljem välja pesta.

 

Vee baasil pumatid: Vee baasil pumatid on vees lahustuvad ning neid on hiljem lihtsam välja pesta. Dapper Dan Deluxe vee baasil pumat on keskmise hoidvusega pumat neile, kes hindavad professionaalset välimust. Annab juustele keskmise hoidvuse ja sära. Deluxe juuksepumat on mitmekülgne ja sobib erinevatele juuksestiilidele. Loomuliku sära saamiseks kasutage väikest kogust kuivades juustes. Autentse 1930. aasta väljanägemise jaoks kasutada rohkem pumatit.

 

Õli baasil pumatid: Õli baasil pumatid on valmistatud õlide või rasvade baasil. Võrreldes vee baasil valmistatud pumatitega on neid raskem välja pesta. Miks eelistada õli baasil pumatit vee baasil valmistaud pumati ees? Võrreldes vee baasil valmistatud pumatitega on õli baasil valmistatud pumatitel tugevam ning pikem hoidvus. Dapper Dan Heavy Hold pumat on valmistatud samuti õli baasil ning on mõeldud tugevama hoidvuse saavutamiseks. Sobib meestele, kelle on paksemad või krussis juuksed. Olgugi, et Dapper Dan Heavy Hold pumat on valmistatud õli baasil, on teda siiski lihtne veega välja pesta.

 

Kuidas kasutada pumatit?

  • Pumati pealekandmisprotseduuri tuleks alustada puhaste juustega. Ole kindel, et varasemalt kasutatud pumat oleks korralikult välja pestud. Vastasel juhul ladestub pumat juustesse ning sa ei saavuta soovitud tulemust.
  • Kanna pumat kuivadesse või kergelt niisketesse juustesse. Pole vahet, kas kuivatad juuksed föönitades või lased loomulikult kuivada – juuksed peaksid olema võimalikult kuivad. Kui juuksed on liiga niisked, ei kinnitu pumat juustele, tehes stiliseerimise keeruliseks.
  • Kasuta 10 sendi suurust kogust. Hõõru pumat peopesade vahel kokku. Vajadusel saab pumatit alati juurde lisada. Kui mõlemad käed on pumatiga koos, saab pumati käte abil juustesse kanda.
  • Kanna pumat juustesse peanahast juusteotsteni. Alusta peanaha lähedalt ning liigu juusteotsteni. Näppude vahele jäänud pumat kanna juustesse, kasutades näppe kammina.
  • Lisa pumatit juurde, kui soovid rohkem hoidvust või läikivamat soengut. Piisava kogemusega saad ise aru, kui palju pumatit erinevate soengute tegemiseks vaja läheb. Üldiselt kasutavad mehed pea külgedel ja pea tagumisel poolel rohkem pumatit, et suruda juukseid alla ning pea ülemisel osal vähem pumatit.
  • Stiliseeri kammi või sõrmedega. Soovitatav on kasutada spetsiaalset stiliseerimiskammi. Paljud mehed armastavad stiili, kus juuksed külgedelt on lühemad ning pealt volüümikamad.

 

Kuninghabe ning klientide lemmikpumatid on Dapper Dan tootesarjast. Kõikide pumatite kasutamisest on iga Dapper Dan juuksepumati juures õpetlik video. 

https://www.youtube.com/watch?v=4hni4OIJXG4

 

Kui tihti võib juuksepumatit kasutada?

Kõiki pumateid võib ning on ohutu kasutada igapäevaselt. Kui pumatit kasutada igapäevaselt, siis proovige kanda pumat juustesse, mitte peanahale. Õli baasil pumatid võivad juustes püsida mitu päeva, seega pole vajadust neid igapäevaselt kasutada.

 

 

 

www.kuninghabe.ee