Millest sõltub juuste ja habemekarvade värvus?

Kas olete mõelnud, millest sõltub meie juuste ning habeme värvus? Enesestmõistetavalt on selge, et karvade värvuse pärime oma esivanematelt. Kuid siiski…kui vanemad on heleda- või tumedapäised, kuidas saab nende pojal olla punased juuksed? Kas ema on küla peal käinud? Küsimusi on palju.

Olete kindlasti kohanud inimesi, kelle habe on külgedelt ühte värvi, keskelt aga teist värvi. Sageli võib habemes esineda lausa mitut tooni, kuid miks see on nii? Millest see kõik sõltub?

Geneetikud on selgitanud, et inimesed pärivad karvade värvuse oma esivanematelt. Karvade värvuse eripära võib esile kerkida ka oluliselt kaugemast minevikust. Seega on täiesti normaalne, kui lapsel on punased juuksed ning vanemad on heledate või tumedate juustega.

Karvade värvus sõltub kahe pigmendi: eumelaniini ja pheomelaniini vahekorrast. Eumelaniin on must pigment ning pheomelaniin on punakaspruun pigment. Vastavalt sellele, kuidas need kaks melaniini liiki omavahel segunenud on, tekibki juustele ning habemele omane värvitoon. Heledad juuksed sisaldavad vähem eumelaniini ja rohkem pheomelaniini, tumedad juuksed seevastu rohkem eumelaniini ja vähem pheomelaniini. Kõik vahepealsed toonid tulenevad erinevatest variatsioonidest kahe melaniini segunemisel.

Erivärviline habe on tingitud karvafolliikulites sisalduvast pigmentatsioonide vahekorrast erinevates piirkondades, mis selgitab habemekarvade värvuse varieerumist.

Miks on mu habe punane, kuid juuksed pruunid?

Teadlased on avastanud, et kui "mitte punapeal" esineb punane habe, siis on see tingitud ühelt vanemalt saadud muteerunud MC1R geenist. MC1R geeni ülesanne on melanokortiin 1 proteiini tootmine. Antud valgust sõltub pheomelaniini (punane pigment) konverteerimine eumelaniiniks (must pigment). Häirumise tõttu kuhjub suurem kogus pheomelaniini karvafolliikulitesse ja esile tuleb punane värvus.

Kui poeg pärinuks mõlemalt vanemalt muteerunud MC1R geenid, siis tulemuseks oleks punased juuksed ja punane habe.

Millised tegurid võivad habeme värvust muuta?

1. Stress

Kui inimene talub pikemat aega stressi, siis võib üsna pea märgata muutusi ka karvakasvus või juuste ning habeme välimuses. Sageliesinevaks muutuseks ongi hallikaks muutuvad karvad. Väga oluline on elada stressivaba elu! Isegi kui tekib stressperiood, siis ei tohi lasta sellel pikaks venida. Teadlased on leidnud, et stressiga halliks muutunud karvad võivad oma värvuse õnneks taastada stressperioodi möödudes.

2. Vitamiinide defitsiit

Karvad võivad värvust muuta ka vitamiinide puuduse tõttu. Põhjuseks on pigmentatsiooni töö häirumine karvafolliikulites. Karvad muutuvad aeglaselt tuhmimaks ja halliks. Antud probleemi ületamiseks tuleb tasakaalukalt toituda. Lisaks võib tarvitada vitamiin B7 ja H vitamiini sisaldavaid toiduaineid. Lisaks võib proovida ka spetsiaalseid habemevitamiine.

B7 vitamiini sisaldavad toiduained

  • Piim
  • Pähklid
  • Teraviljad
  • Sealiha

H vitamiini sisaldavad toiduained

  • Muna
  • Mandlid
  • Lillkapsas
  • Seened
  • Spinat
  • Bataat

3. Liigne päikesekiirgus

Liigne päikesekiirgus võib samuti muuta habemekarvade värvust. Päikesekiired sisaldavad erinevaid kiiri, milleks ühed on UV kiired. Kui karvad on liigselt päikesevalguses, siis kaotavad karvad teatud koguse valku, mistõttu võivad karvad  muutuda järk-järgult halliks. Muutused ei toimu lühiajaliselt päikese käes viibides, vaid terveid päevi kestvate  perioodide tulemusena. Liigne päikesekiirgus ei kahjusta mitte ainult karvu, vaid ka nahka. 

Kokkuvõtteks

Habeme ja juuste värvuse taga võib olla mitmeid tegureid. Iga inimene on erinev ning omamoodi eriline. Habeme erivärvuse pärast ei tasu liigselt muretseda. Lõpuks on kõigil ikkagi oma stiil ja maitse. Kui aga erivärviline habe teid häirib ning soov oleks olukorrale lahendus leida, siis habeme ühevärviliseks saamisel on lahendus värvimine.

Kuidas värvida habet?

Habeme värvimisele on õnneks lihtne ning uudne lahendus. Kuninghabe veebipoes on müügil habemevärvid. Poolpüsiv värvšampoon on mõeldud juuste, habeme ja vuntside toonimiseks. Värv fikseerub karvades ning vaid 5 minutiga on võimalik saada loomulik välimus. 8-minutiga saab intensiivsema tulemuse. Värvil ei ole juureefekti ning kaob pesuga järk-järgult. Koostis ei sisalda ammoniaaki ega parabeene. Värvišampooni on lihtne peale kanda.

 

 

 

www.kuninghabe.ee