Meeste lõhnad ja parfüümid

Maailm on täis lõhnu! Räägitakse, et inimese nina suudab eristada üle 10000 erineva lõhna. Sealjuures suudab meie haistmiselund selekteerida nii head kui halvad lõhnad. Head lõhnad on inimestele alati meeldinud ning juba tuhandeid aastaid tagasi üritati esimesed lõhnad otseses mõttes “purki panna” ning endaga kaasas kanda. Kasutati solvente, valmistati esimesed lõhnaõlid ning sellest ajast sai alguse ka parfümeeria.

Parfümeeria, mis tähendab lõhna valmistamise kunsti jõudis Euroopasse alles 14. sajandil tänu araabia teadmistele ja mõjutusele. Lõhnastamine on pärast seda olnud Euroopas populaarne nii naiste kui ka meeste seas. Meeste lõhnastamine muutus aktuaalsemaks Inglismaa kuninga Henry VIII, prantsuse kuninga Louis XV ning hiljem ka Napoleon I ajal, kui ei tolereeritud halbu lõhnu. Kuningas Louis XV oli nii lõhnalembene, et soovis uut lõhna igaks päevaks ning lisaks endale olid lõhnastatud ka mööbel ja kõik ruumid, kus ta viibis.

Tänapäeva meeste parfümeeriaturg on väga suur. Meestel on võimalus naiste võrgutamiseks ennast kaunistada erinevate parfüümide ning tualettveedega. Lõhnaaineid kasutatakse ka erinevate seepide, dušigeelide ja muu kosmeetika lõhnastamiseks. Hästi lõhnamine ei anna meestele ainult enesekindlust, vaid näitab ka, et nad on hoolitsetud.

Mis lõhnaaine on OUD ning kust see pärineb?

Paljud meist võivad mõtiskleda, mis asi see OUD siis õigupoolest on? Eesti keeles me sõna OUD-i väga tihti ei kohta. Mõni muusikaga rohkem tuttav inimene võib teada keelpilli UUD, mida peetakse kitarri esivanemaks. Uudi pilli nimetuse päritolu on samuti ebaselge. Arvatakse, et see tuleneb puidust, mida kasutati keelpilli valmistamiseks, sest araabia keeles viitab sõna OUD puidule.

Lõhnaainena on OUD esindatud kõige kallimates parfüümides ning nišitoodetes. Lähis-Idas tuntakse OUD lõhnaainet musta kullana, mis pärineb maailma ühest haruldaseimast ja kalleimast raminipuu (agarwood) puidust.

OUD lõhnaaine on tuntud ka kui 5000 dollariline tooraine. Tõepoolest tuleb poole kilo eeterliku õli saamiseks välja käia mitu tuhat eurot. Meeli kütkestava eeterliku õli saamiseks ekstraheeritakse seenega nakatatud agraariapuu vaigune säsi ning destilleeritakse. Agraaria puit pärineb tavaliselt Kagu-Aasia, India või Bangladeshi piirkondadest.

OUD aroom on väga mitmekülgne ning “clickib” koheselt. Lõhn koosneb mitmetest aspektidest ning on väga nüansirikas. Läbi jookseb teravus, magusus ning maalähedased noodid koos erinevate puidu varjunditega. Lisaks kerkivad esile puuviljade, lillede ja muskuse noodid. Loomulikult sõltub OUD-I aroom veel ekstraheerimistehnikast ja puidu liigist.

Parfümeerias kasutatakse OUD-i parfüümialuse andmiseks. OUD-i raskekaalulised põhjanoodid jäävad nahale kauemaks, kui teised lõhnaained. Tavaliselt kestavad OUD noodid üle kuue tunni rohkem kui teised noodid. Lisaks rikkalikule aroomile parandab OUD teiste lõhnaainete omadusi. Tänapäeval toodetekse OUD lõhnaainet ka tehislikult, kuna naturaalse lõhnaaine saamine on väga komplitseeritud.

Kokkuvõtteks võib öelda, et OUD-i kompleksne aroom on haruldane ning intrigeeriv. Koos teiste eeterlike õlidega tekib lõhnaelamus, mis täidab ümbruse külluse, luksuse ja peensusega. Ega ilmaasjata ei peeta OUD-i “Tuhat ja üks ööd” aroomiks.

 

www.kuninghabe.ee